Rudolf Maťha

“Na mé práci je asi nejobtížnější motivace ošetřovatelského personálu.”

Nemocnice Na Františku má v současné době 175 lůžek rozdělených do pěti primariátů. V rámci komplementu pracují další dva primariáty a ústavní lékárna. Nemocnice má vlastní stravovací provoz a rovněž tak provozuje vlastní kompresorovou a kyslíkovou stanici. V nemocnici pracuje v současné době 352 pracovníků, z toho 73 lékařů a 133 zdravotních sester. Ročně je v nemocnici hospitalizováno okolo 8 tisíc pacientů a dalších více než 80 tisíc je ošetřeno v ambulantních provozech a specializovaných poradnách.

Zdroj: www.nnfp.cz

Na zdrávku jsem chtěl jít už na konci základky, ale tehdy bez doporučení nemělo smysl si přihlášku dávat. Šel jsem na gymnázium s tím, že někdy v budoucnu tedy půjdu na medicínu. Po gymnáziu jsem chvíli pracoval jako prodavač obuvi, pak šel na rok a půl na vojnu. Po návratu jsem začal pracovat jako lakýrník. To byla opravdu výborně placená, ale jinak dost šílená práce. Po čase objevil inzerát, že vyšší odborná škola zdravotnická přijme kluky na zdrávku. Byli jsme tam dva kluci a škola trochu pořád nevěděla, co s námi.

Prošel jsem standardním oddělením, oddělením intenzivní péče v pražské Všeobecné fakultní nemocnici a v roce 2012 vyhrál konkurz na pozici hlavní sestry v Nemocnici Na Františku. To, že jsem měl možnost to někam dotáhnout, vnímám jako kombinaci příležitostí a štěstí.

Svou kariéru ve zdravotnictví nevnímám v tom klasickém smyslu jako stabilní postup v nějaké hierarchii. V tuhle chvíli je to pro mne o organizačních, metodických, ekonomických a personálních záležitostech, ale vůbec se nebráním tomu, že se časem vrátím znovu k pacientovi, k lůžku, a těším se na to.

PROFESNÍ ŽIVOTOPIS:

2012 – 2016 hlavní sestra Nemocnice Na Františku, Praha
2000 – 2012 staniční sestra, koronární jednotka, Všeobecná fakultní nemocnice Praha
1996 – 2000 nejprve oddělení gastroenterologie, angiologická jednotka, pak jednotka intenzivní metabolické péče, Všeobecná fakultní nemocnice Praha
Studium:
2005 – 2010 magisterské studium na univerzitě J.A.Komenského v Trenčíně – dálkově
2000 – 2003 diplomovaná sestra pro intenzivní péči – dálkově
1996 – 1997 Vyšší odborná škola – intenzivní péče – denní studium
1994 – 1996 Vyšší odborná škola – všeobecná sestra